🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 600
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 July 16
World price
480 GBP
575 EUR
572 EUR
575 EUR
570 EUR
5580 NOK
579 EUR
5900 SEK
571 EUR
573 EUR
560 CHF
570 EUR
578 EUR
575 EUR
560 CHF
21100 UAH
36000 RUB
570 EUR
575 EUR
572 EUR
575 EUR
1450 BYN
11100 MDL
580 USD
740 CAD
11800 MXN
2480000 COP
76000 ARS
2250 PEN
1.74625153E+14 VEF
524000 CLP
3040 BRL
88000 JMD
69000 HTG
830 AUD
920 NZD
760000 KRW
77000 JPY
135000 PKR
800 SGD
2560 MYR
6300000 UZS
5900 TJS
273000 KZT
3880 CNY
45500 INR
220 BHD
11000 EGP
410 JOD
180 KWD
2090 QAR
2110 AED
2160 SAR
240000 NGN
9700 ZAR
69000 KES
2230000 UGX
1150000 CDF
2380000 MGA
248000 AOA
36700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 105.0 cm2 ( ~88.6% screen to body ratio ) |
| Display Protection | agc dragontrail dt-star d+ | mohs level 5 |
| Weight in gram | 180 g |
| SIM card | · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | pink color gradations, green color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 16mm | 112˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | 1/2.74" | 0.8µm | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | pd2 | qc2.0 | 44w pps | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno14 f waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 2meterfor 30 min
Does oppo reno14 f support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo reno14 f?
6000 mAh
How much does oppo reno14 f cost?
~565 EUR
What chipset powers oppo reno14 f?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does oppo reno14 f have?
512GB GB



