🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz| 560 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 August 21
World price
90 GBP
106 EUR
110 EUR
109 EUR
109 EUR
990 NOK
104 EUR
1100 SEK
103 EUR
100 EUR
100 CHF
103 EUR
110 EUR
102 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
103 EUR
108 EUR
105 EUR
108 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 560 Luminance units ( typ ) | 670 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~84.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 199 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, green color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6400 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 15 | xos 15.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | 10w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is infinix hot 60i waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does infinix hot 60i support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of infinix hot 60i?
6000 mAh
How much does infinix hot 60i cost?
~100 EUR
What chipset powers infinix hot 60i?
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
How much RAM does infinix hot 60i have?
128GB GB



