🖥
Display size
6.77 "
AMOLED| 1B colors| 144Hz| HDR1
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 August 20
World price
160 GBP
198 EUR
199 EUR
198 EUR
195 EUR
1880 NOK
195 EUR
2000 SEK
197 EUR
200 EUR
190 CHF
193 EUR
192 EUR
200 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
197 EUR
197 EUR
193 EUR
194 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr10+ | 3840hz pwmillion| 1600 Luminance units ( hbmillion) | 4500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.77 inches | 110.9 cm2 ( ~89.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | gray color gradations, blue color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7400 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.6 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | realme ui 6.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 112˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 10w reverse wired | bypass charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme p4 waterproof?
ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets
Does realme p4 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of realme p4?
7000 mAh
How much does realme p4 cost?
~190 EUR
What chipset powers realme p4?
Mediatek Dimensity 7400 (4 nm)
How much RAM does realme p4 have?
256GB GB



