🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 960Hz PWM| 105
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 15
World price
150 GBP
186 EUR
184 EUR
188 EUR
180 EUR
1780 NOK
182 EUR
1900 SEK
185 EUR
185 EUR
180 CHF
181 EUR
183 EUR
185 EUR
180 CHF
6800 UAH
11500 RUB
187 EUR
187 EUR
189 EUR
187 EUR
470 BYN
3600 MDL
190 USD
240 CAD
3800 MXN
790000 COP
25000 ARS
720 PEN
55632792100000 VEF
167000 CLP
970 BRL
28000 JMD
22000 HTG
270 AUD
300 NZD
240000 KRW
25000 JPY
43000 PKR
260 SGD
820 MYR
2100000 UZS
1900 TJS
87000 KZT
1240 CNY
14500 INR
70 BHD
3500 EGP
130 JOD
60 KWD
670 QAR
680 AED
690 SAR
77000 NGN
3100 ZAR
22000 KES
710000 UGX
370000 CDF
760000 MGA
79000 AOA
11700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 960hz pwmillion| 1050 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.72 inches | 108.8 cm2 ( ~86.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 204 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, brown color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | funtouch 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 44w wired | 50% in 40 min | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo y31 pro waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does vivo y31 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo y31 pro?
6500 mAh
How much does vivo y31 pro cost?
~180 EUR
What chipset powers vivo y31 pro?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does vivo y31 pro have?
256GB GB



