🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 600
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 16
World price
220 GBP
270 EUR
266 EUR
269 EUR
265 EUR
2570 NOK
269 EUR
2700 SEK
263 EUR
269 EUR
260 CHF
267 EUR
270 EUR
269 EUR
260 CHF
9700 UAH
16600 RUB
261 EUR
267 EUR
263 EUR
269 EUR
670 BYN
5100 MDL
270 USD
340 CAD
5500 MXN
1140000 COP
35000 ARS
1040 PEN
80358477500000 VEF
241000 CLP
1400 BRL
41000 JMD
32000 HTG
380 AUD
430 NZD
350000 KRW
36000 JPY
62000 PKR
370 SGD
1180 MYR
2900000 UZS
2800 TJS
126000 KZT
1790 CNY
20900 INR
100 BHD
5100 EGP
190 JOD
90 KWD
970 QAR
970 AED
1000 SAR
111000 NGN
4500 ZAR
32000 KES
1030000 UGX
530000 CDF
1100000 MGA
114000 AOA
16900 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 105.0 cm2 ( ~88.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | dt-star d+ |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | grey color gradations, gold color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus | OIS -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 33w pps | 13.5w pd | 13.5w qc | ufcs | 37% in 20 min | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo f31 pro waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo f31 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo f31 pro?
7000 mAh
How much does oppo f31 pro cost?
~260 EUR
What chipset powers oppo f31 pro?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does oppo f31 pro have?
256GB GB



