🖥
Display size
6.9 "
IPS LCD| 120Hz| 810 nits (HBM)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 18
World price
120 GBP
140 EUR
146 EUR
142 EUR
150 EUR
1370 NOK
146 EUR
1500 SEK
140 EUR
140 EUR
140 CHF
146 EUR
144 EUR
144 EUR
140 CHF
5200 UAH
8800 RUB
148 EUR
150 EUR
140 EUR
140 EUR
360 BYN
2800 MDL
140 USD
180 CAD
2900 MXN
610000 COP
19000 ARS
550 PEN
42651807300000 VEF
128000 CLP
740 BRL
22000 JMD
17000 HTG
210 AUD
230 NZD
190000 KRW
19000 JPY
33000 PKR
200 SGD
630 MYR
1600000 UZS
1500 TJS
67000 KZT
950 CNY
11100 INR
60 BHD
2700 EGP
100 JOD
50 KWD
510 QAR
520 AED
530 SAR
59000 NGN
2400 ZAR
17000 KES
550000 UGX
290000 CDF
590000 MGA
61000 AOA
9000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 810 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.9 inches | 114.9 cm2 ( ~81.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | mohs level 6 |
| Weight in gram | 211 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations, purple color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 4gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | hyperos 2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 28mm ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | pd | 50% in 28 min | 10w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi 15c waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does xiaomi redmi 15c support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi 15c?
6000 mAh
How much does xiaomi redmi 15c cost?
~138 EUR
What chipset powers xiaomi redmi 15c?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does xiaomi redmi 15c have?
256GB GB



