🖥
Display size
6.57 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 600
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 September 27
World price
200 GBP
232 EUR
235 EUR
238 EUR
235 EUR
2280 NOK
234 EUR
2400 SEK
237 EUR
238 EUR
230 CHF
239 EUR
239 EUR
238 EUR
230 CHF
8600 UAH
14700 RUB
239 EUR
240 EUR
235 EUR
231 EUR
590 BYN
4600 MDL
240 USD
300 CAD
4800 MXN
1010000 COP
31000 ARS
920 PEN
71086345500000 VEF
213000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
28000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2400 TJS
111000 KZT
1580 CNY
18500 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
850 QAR
860 AED
880 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
970000 MGA
101000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 600 Luminance units ( typ ) | 1400 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.57 inches | 105.0 cm2 ( ~88.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | agc dt-star d+ |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, red color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | coloros 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 80w wired | 33w pps | 13.5w pd | reverse wired charging |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo f31 waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does oppo f31 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo f31?
7000 mAh
How much does oppo f31 cost?
~230 EUR
What chipset powers oppo f31?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo f31 have?
256GB GB



