🖥
Display size
6.59 "
AMOLED| 68B colors| 2560Hz PWM
⚡
Chipset
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
Adreno 830
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7100 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 October 23
World price
300 GBP
352 EUR
350 EUR
356 EUR
350 EUR
3460 NOK
352 EUR
3700 SEK
354 EUR
358 EUR
350 CHF
357 EUR
358 EUR
352 EUR
350 CHF
13100 UAH
22300 RUB
357 EUR
360 EUR
351 EUR
353 EUR
900 BYN
6900 MDL
360 USD
460 CAD
7300 MXN
1540000 COP
48000 ARS
1400 PEN
1.081748735E+14 VEF
325000 CLP
1880 BRL
55000 JMD
43000 HTG
520 AUD
570 NZD
470000 KRW
48000 JPY
84000 PKR
490 SGD
1590 MYR
3900000 UZS
3700 TJS
169000 KZT
2410 CNY
28200 INR
140 BHD
6800 EGP
260 JOD
110 KWD
1300 QAR
1310 AED
1340 SAR
149000 NGN
6000 ZAR
43000 KES
1380000 UGX
720000 CDF
1480000 MGA
154000 AOA
22700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 68b colors | 2560hz pwmillion| 120hz | dolby vision | hdr vivid | hdr10+ | 3500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.59 inches | 106.5 cm2 ( ~89.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 206 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, blue, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8750-ab snapdragon 8 elite ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x4.32 GHz oryon v2 phoenix l + 6x3.53 GHz oryon v2 phoenix m ) |
| GPU | adreno 830 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM | 1tb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | hyperos 3 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | 24mm ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.2 | 60mm ( telephoto ) | phase detection autofocus | 2.5x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 120˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 100w wired | pd3.0 | qc3+ | 100w pps | 22.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | lhdc 5.0 | asha |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi redmi k90 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does xiaomi redmi k90 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi redmi k90?
7100 mAh
How much does xiaomi redmi k90 cost?
~350 EUR
What chipset powers xiaomi redmi k90?
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm)
How much RAM does xiaomi redmi k90 have?
512GB GB



