🖥
Display size
6.31 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
Adreno 829
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6500 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 19
World price
380 GBP
451 EUR
450 EUR
458 EUR
453 EUR
4450 NOK
456 EUR
4700 SEK
457 EUR
453 EUR
440 CHF
451 EUR
458 EUR
458 EUR
440 CHF
16800 UAH
28700 RUB
459 EUR
452 EUR
453 EUR
454 EUR
1160 BYN
8900 MDL
460 USD
590 CAD
9400 MXN
1980000 COP
61000 ARS
1790 PEN
1.390819802E+14 VEF
417000 CLP
2420 BRL
70000 JMD
55000 HTG
660 AUD
730 NZD
600000 KRW
62000 JPY
107000 PKR
640 SGD
2040 MYR
5100000 UZS
4700 TJS
217000 KZT
3090 CNY
36200 INR
180 BHD
8800 EGP
330 JOD
140 KWD
1670 QAR
1680 AED
1720 SAR
191000 NGN
7700 ZAR
55000 KES
1780000 UGX
920000 CDF
1900000 MGA
198000 AOA
29200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum alloy frame | glass back |
|---|---|
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 120hz | hdr |
| Display size | 6.31 inches | 97.6 cm2 ( ~90.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 191 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, purple, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8845 snapdragon 8 generation 5 ( 3 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x3.8 GHz oryon v3 phoenix l + 6x3.32 GHz oryon v3 phoenix m ) |
| GPU | adreno 829 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM | 512gb 16gb RAM |
| Operating System | android 16 | originos 6 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.6 | 23mm ( wide ) | 1/1.56" | phase detection autofocus | OIS -- 50 megapixel| lens aperture2.7 | 70mm ( periscope telephoto ) | 1/1.95" | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 110˚ ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 50 megapixel| lens aperture2.0 | 22mm ( wide ) | Auto focus mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6500 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 90w wired | pd | 40w wireless | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | aptx lossless | lhdc 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is vivo s50 pro mini waterproof?
ip68/ip69 dust tight and water resistant high pressure water jets; immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does vivo s50 pro mini support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of vivo s50 pro mini?
6500 mAh
How much does vivo s50 pro mini cost?
~450 EUR
What chipset powers vivo s50 pro mini?
Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
How much RAM does vivo s50 pro mini have?
512GB GB



