🖥
Display size
6.6 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 3840
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April 10
World price
210 GBP
250 EUR
255 EUR
254 EUR
259 EUR
2470 NOK
253 EUR
2600 SEK
254 EUR
255 EUR
250 CHF
255 EUR
257 EUR
255 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
255 EUR
260 EUR
255 EUR
256 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | glass back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 3840hz pwmillion| 800 Luminance units ( typ ) | 2000 Luminance units ( hbmillion) | 6500 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.6 inches | 106.9 cm2 ( ~90.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | aluminosilicate glass |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, pink, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6500 elite ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.6 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 16 | magicos 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | 6w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 6.0 | a2dp | le | aptx hd | lhdc 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | compass | proximity ( ultrasonic ) |
FAQ
Is honor x80i waterproof?
ip66 dust tight and water resistant high pressure water jets
Does honor x80i support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor x80i?
7000 mAh
How much does honor x80i cost?
~250 EUR
What chipset powers honor x80i?
Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm)
How much RAM does honor x80i have?
512GB GB



