🖥
Display size
6.75 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 August 21
World price
90 GBP
106 EUR
105 EUR
104 EUR
107 EUR
990 NOK
107 EUR
1100 SEK
102 EUR
100 EUR
100 CHF
109 EUR
109 EUR
102 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
102 EUR
110 EUR
110 EUR
108 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~84.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6400 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | hios 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is tecno spark go waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does tecno spark go support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of tecno spark go?
6000 mAh
How much does tecno spark go cost?
~100 EUR
What chipset powers tecno spark go?
Mediatek Dimensity 6400 (6 nm)
How much RAM does tecno spark go have?
256GB GB



