🖥
Display size
6.4 "
Super AMOLED capacitive touchs
⚡
Chipset
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
180 GBP
219 EUR
212 EUR
213 EUR
217 EUR
2060 NOK
215 EUR
2200 SEK
213 EUR
216 EUR
210 CHF
213 EUR
211 EUR
212 EUR
210 CHF
7800 UAH
13300 RUB
220 EUR
212 EUR
214 EUR
211 EUR
540 BYN
4100 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
28000 ARS
830 PEN
64286782000000 VEF
193000 CLP
1120 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
101000 KZT
1430 CNY
16800 INR
80 BHD
4100 EGP
150 JOD
70 KWD
770 QAR
780 AED
800 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
820000 UGX
430000 CDF
880000 MGA
92000 AOA
13500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED capacitive touchscreen | 16millioncolors |
|---|---|
| Display size | 6.4 inches | 100.5 cm2 ( ~84.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 182 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, pearl color color gradations, pearl color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sdm730 snapdragon 730g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 470 gold & 6x1.8 GHz kryo 470 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 6gb RAM | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | upgradable to android 10 | realme ui |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.72 | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.3 | 13mm ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.8 | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | 2.0 | Type-C 1.0.0 reversible connector | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is realme x2 waterproof?
-
Does realme x2 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
What is the battery capacity of realme x2?
4000 mAh
How much does realme x2 cost?
~208 EUR
What chipset powers realme x2?
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
How much RAM does realme x2 have?
256GB GB



