🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 480 nits (typ)|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 June 10
World price
150 GBP
181 EUR
184 EUR
186 EUR
190 EUR
1720 NOK
187 EUR
1900 SEK
186 EUR
187 EUR
170 CHF
180 EUR
185 EUR
186 EUR
170 CHF
6500 UAH
11100 RUB
186 EUR
183 EUR
182 EUR
181 EUR
450 BYN
3500 MDL
180 USD
230 CAD
3700 MXN
770000 COP
24000 ARS
700 PEN
53778365700000 VEF
162000 CLP
940 BRL
28000 JMD
22000 HTG
260 AUD
290 NZD
240000 KRW
24000 JPY
42000 PKR
250 SGD
790 MYR
2000000 UZS
1900 TJS
84000 KZT
1200 CNY
14000 INR
70 BHD
3400 EGP
130 JOD
60 KWD
650 QAR
650 AED
670 SAR
74000 NGN
3000 ZAR
22000 KES
690000 UGX
360000 CDF
740000 MGA
77000 AOA
11300 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 480 Luminance units ( typ ) | 600 Luminance units ( hbmillion) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~84.0% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ipx4 water resistant |
| Audio jack | Yes |
| Colors | ocean color color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 810 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 | coloros 12.1 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 53% in 30 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a77 waterproof?
ipx4 water resistant
Does oppo a77 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a77?
5000 mAh
How much does oppo a77 cost?
~174 EUR
What chipset powers oppo a77?
Mediatek Dimensity 810 (6 nm)
How much RAM does oppo a77 have?
128GB GB



