🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (HBM
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5100 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 August 20
World price
150 GBP
175 EUR
170 EUR
175 EUR
170 EUR
1680 NOK
173 EUR
1800 SEK
178 EUR
174 EUR
170 CHF
177 EUR
171 EUR
171 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
177 EUR
178 EUR
176 EUR
179 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( hbmillion) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.2 cm2 ( ~85.2% screen to body ratio ) |
| Display Protection | panda glass |
| Weight in gram | 187 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | ocean color color gradations, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 256gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 14 | coloros 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5100 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | pd2.0 | 50% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is oppo a3 waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does oppo a3 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of oppo a3?
5100 mAh
How much does oppo a3 cost?
~170 EUR
What chipset powers oppo a3?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does oppo a3 have?
256GB GB



