🖥
Display size
6.5 "
AMOLED
⚡
Chipset
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
430 GBP
516 EUR
515 EUR
516 EUR
514 EUR
4980 NOK
513 EUR
5300 SEK
511 EUR
514 EUR
500 CHF
516 EUR
520 EUR
520 EUR
500 CHF
18900 UAH
32200 RUB
520 EUR
511 EUR
513 EUR
519 EUR
1300 BYN
9900 MDL
520 USD
660 CAD
10500 MXN
2210000 COP
68000 ARS
2010 PEN
1.557718179E+14 VEF
467000 CLP
2710 BRL
79000 JMD
62000 HTG
740 AUD
820 NZD
670000 KRW
69000 JPY
120000 PKR
710 SGD
2290 MYR
5700000 UZS
5300 TJS
243000 KZT
3460 CNY
40600 INR
200 BHD
9800 EGP
370 JOD
160 KWD
1870 QAR
1880 AED
1930 SAR
214000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1990000 UGX
1030000 CDF
2130000 MGA
221000 AOA
32700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.5 inches | 104.1 cm2 ( ~87.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 189 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, ocean color color gradations, sunset color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sdm730 snapdragon 730g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 470 gold & 6x1.8 GHz kryo 470 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | planned upgrade to android 10 | coloros 7.0 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8��m | phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.4 | 53mm ( telephoto ) | 1" | 1.0��m | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1" | 1.4��m -- 2 megapixelb/w | lens aperture2.4 | 1" | 1.75� mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Motorized pop-up 16 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/3.06" | 1.0� mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 20w | vooc 3.0 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.1.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is oppo reno2 waterproof?
No
Does oppo reno2 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of oppo reno2?
4000 mAh
How much does oppo reno2 cost?
~504 EUR
What chipset powers oppo reno2?
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
How much RAM does oppo reno2 have?
256GB GB



