🖥
Display size
6.39 "
Super AMOLED| HDR
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
Adreno 640
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
3800 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 May
World price
350 GBP
411 EUR
414 EUR
413 EUR
414 EUR
4050 NOK
411 EUR
4300 SEK
414 EUR
412 EUR
400 CHF
413 EUR
412 EUR
418 EUR
400 CHF
15300 UAH
26200 RUB
410 EUR
415 EUR
419 EUR
411 EUR
1050 BYN
8100 MDL
420 USD
540 CAD
8600 MXN
1800000 COP
56000 ARS
1630 PEN
1.267191376E+14 VEF
380000 CLP
2200 BRL
64000 JMD
50000 HTG
600 AUD
670 NZD
550000 KRW
56000 JPY
98000 PKR
580 SGD
1860 MYR
4600000 UZS
4300 TJS
198000 KZT
2820 CNY
33000 INR
160 BHD
8000 EGP
300 JOD
130 KWD
1520 QAR
1530 AED
1570 SAR
174000 NGN
7000 ZAR
50000 KES
1620000 UGX
840000 CDF
1730000 MGA
180000 AOA
26600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 5 ) | ceramic back | aluminum frame ( 7000 series ) |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | hdr |
| Display size | 6.39 inches | 100.2 cm2 ( ~85.0% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 225 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.84 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.78 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 |
| Memory v1 | 64gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 9.0 ( pie ) | miui 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel ( wide ) | lens aperture1.8 | 1/2.55" | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | 4-axis OIS -- 12 megapixel ( telephoto ) | 1/3.4" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | manual pop-up 24 megapixel| lens aperture2.0 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.9µm -- manual pop-up 2 megapixel| depth sensor mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3800 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 18w | quick charge 4+ |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | compass |
FAQ
Is xiaomi mi mix 3 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi mix 3 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi mix 3 5g?
3800 mAh
How much does xiaomi mi mix 3 5g cost?
~410 EUR
What chipset powers xiaomi mi mix 3 5g?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi mix 3 5g have?
128GB GB



