🖥
Display size
6.39 "
Super AMOLED| HDR10
⚡
Chipset
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
Adreno 640 (700 MHz)
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2019 September
World price
510 GBP
604 EUR
606 EUR
608 EUR
602 EUR
5930 NOK
605 EUR
6300 SEK
601 EUR
602 EUR
590 CHF
609 EUR
606 EUR
609 EUR
590 CHF
22400 UAH
38300 RUB
602 EUR
602 EUR
608 EUR
602 EUR
1540 BYN
11800 MDL
610 USD
790 CAD
12500 MXN
2630000 COP
81000 ARS
2390 PEN
1.854426403E+14 VEF
556000 CLP
3220 BRL
94000 JMD
73000 HTG
880 AUD
980 NZD
800000 KRW
82000 JPY
143000 PKR
850 SGD
2720 MYR
6700000 UZS
6300 TJS
290000 KZT
4120 CNY
48300 INR
230 BHD
11700 EGP
440 JOD
190 KWD
2220 QAR
2240 AED
2300 SAR
254000 NGN
10300 ZAR
73000 KES
2370000 UGX
1220000 CDF
2530000 MGA
264000 AOA
38900 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 6 ) | glass back ( gorilla glass 5 ) | aluminum frame ( 7000 series ) |
|---|---|
| Display type | Super AMOLED | HDR10 |
| Display size | 6.39 inches | 100.2 cm2 ( ~85.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 6 |
| Weight in gram | 196 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8150 snapdragon 855+ ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.96 GHz kryo 485 & 3x2.42 GHz kryo 485 & 4x1.8 GHz kryo 485 ) |
| GPU | adreno 640 ( 700 mhz ) |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 10 | miui 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 27mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus | Laser Auto focus -- 12 megapixel| lens aperture2.2 | 54mm ( telephoto ) | 1/3.6" | 1.0µm | phase detection autofocus | 2x optical zoom -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.0µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/3" | 0.9µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 40w | quick charge 4+ | Fast wireless charging 30w | reverse wireless charging 10w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is xiaomi mi 9 pro 5g waterproof?
No
Does xiaomi mi 9 pro 5g support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of xiaomi mi 9 pro 5g?
4000 mAh
How much does xiaomi mi 9 pro 5g cost?
~600 EUR
What chipset powers xiaomi mi 9 pro 5g?
Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
How much RAM does xiaomi mi 9 pro 5g have?
512GB GB



