🖥
Display size
5.0 "
TFT capacitive touchscreen 16M
⚡
Chipset
Mediatek MT6737M (28 nm)
Mali-T720MP2
📷
Primary camera
5 MP
🔋
Battery
2350 mAh
📅
Status
Available. Released 2017 June
World price
90 GBP
102 EUR
107 EUR
109 EUR
109 EUR
990 NOK
107 EUR
1100 SEK
106 EUR
100 EUR
100 CHF
104 EUR
105 EUR
100 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
106 EUR
101 EUR
103 EUR
106 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft capacitive touchscreen 16millioncolors |
|---|---|
| Display size | 5.0 inches | 68.9 cm |
| Weight in gram | 154 g |
| SIM card | single SIM ( Micro-SIM ) or dual SIM ( Micro-SIM | dual stand-by ) |
| Audio jack | Yes |
| Colors | metallic cherry, white color gradations, gold color gradations, black color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6737m ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.1 GHz cortex-a53 |
| GPU | mali-t720mp2 |
| Memory v1 | 8gb 1gb RAM ( 3g ) |
| Memory v2 | 16gb 1gb RAM ( lte ) |
| Operating System | android 7.0 ( nougat ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 5 megapixel| 1.4µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 2 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2350 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 | a2dp | le | aptx |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer |
FAQ
Is motorola moto c waterproof?
-
Does motorola moto c support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of motorola moto c?
2350 mAh
How much does motorola moto c cost?
~100 EUR
What chipset powers motorola moto c?
Mediatek MT6737M (28 nm)
How much RAM does motorola moto c have?
16GB GB



