🖥
Display size
6.78 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 May 26
World price
90 GBP
110 EUR
109 EUR
103 EUR
101 EUR
990 NOK
110 EUR
1100 SEK
100 EUR
107 EUR
100 CHF
106 EUR
105 EUR
101 EUR
100 CHF
3800 UAH
6400 RUB
105 EUR
110 EUR
102 EUR
101 EUR
260 BYN
2000 MDL
110 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30907106800000 VEF
93000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
460 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
49000 KZT
690 CNY
8100 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
370 QAR
380 AED
390 SAR
43000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
400000 UGX
210000 CDF
430000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.0 cm2 ( ~85.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 200 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, green color gradations, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | Yes mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired | 50% in 35 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is acer super zx waterproof?
No
Does acer super zx support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of acer super zx?
5000 mAh
How much does acer super zx cost?
~100 EUR
What chipset powers acer super zx?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does acer super zx have?
128GB GB


