🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 570 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5200 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 02
World price
110 GBP
137 EUR
133 EUR
138 EUR
132 EUR
1290 NOK
131 EUR
1400 SEK
135 EUR
132 EUR
130 CHF
140 EUR
132 EUR
136 EUR
130 CHF
4900 UAH
8300 RUB
137 EUR
135 EUR
138 EUR
131 EUR
340 BYN
2600 MDL
140 USD
170 CAD
2800 MXN
570000 COP
18000 ARS
520 PEN
40179238800000 VEF
121000 CLP
700 BRL
21000 JMD
16000 HTG
190 AUD
210 NZD
180000 KRW
18000 JPY
31000 PKR
190 SGD
590 MYR
1500000 UZS
1400 TJS
63000 KZT
900 CNY
10500 INR
50 BHD
2600 EGP
100 JOD
40 KWD
480 QAR
490 AED
500 SAR
56000 NGN
2300 ZAR
16000 KES
520000 UGX
270000 CDF
550000 MGA
57000 AOA
8500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 570 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 108.2 cm2 ( ~85.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | mohs level 5 |
| Weight in gram | 187 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.5" | 0.7µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is alcatel v3 classic waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does alcatel v3 classic support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of alcatel v3 classic?
5200 mAh
How much does alcatel v3 classic cost?
~130 EUR
What chipset powers alcatel v3 classic?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does alcatel v3 classic have?
128GB GB



