🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 120Hz| 570 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5200 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 June 02
World price
160 GBP
197 EUR
195 EUR
191 EUR
191 EUR
1880 NOK
198 EUR
2000 SEK
190 EUR
198 EUR
190 CHF
196 EUR
198 EUR
192 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
190 EUR
193 EUR
190 EUR
190 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 120hz | 570 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | mohs level 5 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 | up to 3 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.5" | 0.7µm | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | 115˚ ( ultrawide ) | 1/5.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is alcatel v3 pro waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does alcatel v3 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of alcatel v3 pro?
5200 mAh
How much does alcatel v3 pro cost?
~190 EUR
What chipset powers alcatel v3 pro?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does alcatel v3 pro have?
256GB GB



