🖥
Display size
5.4 "
Super Retina XDR OLED| HDR10|
⚡
Chipset
Apple A14 Bionic (5 nm)
Apple GPU (4-core graphics)
📷
Primary camera
12 MP
🔋
Battery
2227 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 November 13
World price
200 GBP
243 EUR
241 EUR
247 EUR
241 EUR
2290 NOK
244 EUR
2400 SEK
244 EUR
245 EUR
230 CHF
240 EUR
246 EUR
245 EUR
230 CHF
8700 UAH
14800 RUB
245 EUR
246 EUR
245 EUR
250 EUR
600 BYN
4600 MDL
240 USD
310 CAD
4900 MXN
1020000 COP
32000 ARS
920 PEN
71395416500000 VEF
214000 CLP
1240 BRL
36000 JMD
29000 HTG
340 AUD
380 NZD
310000 KRW
32000 JPY
55000 PKR
330 SGD
1050 MYR
2600000 UZS
2500 TJS
112000 KZT
1590 CNY
18600 INR
90 BHD
4500 EGP
170 JOD
80 KWD
860 QAR
870 AED
890 SAR
98000 NGN
4000 ZAR
28000 KES
910000 UGX
470000 CDF
980000 MGA
102000 AOA
15000 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( corning-made glass ) | glass back ( corning-made glass ) | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | Super Retina XDR OLED | HDR10 | dolby vision | 625 Luminance units ( hbmillion) | 1200 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 5.4 inches | 71.9 cm2 ( ~85.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | ceramic shield glass |
| Weight in gram | 135 g |
| SIM card | Nano-SIM and eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 6meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white, red, green, blue, purple |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | apple a14 Bionic ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Hexa-core ( 2x3.1 GHz firestorm + 4x1.8 GHz icestorm ) |
| GPU | apple GPU ( 4-core graphics ) |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM | 256gb 4gb RAM |
| Operating System | iOS 14.1 | upgradable to iOS 18.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 12 megapixel| lens aperture1.6 | 26mm ( wide ) | 1.4µm | Dual Pixel phase detection autofocus | OIS -- 12 megapixel| lens aperture2.4 | 13mm | 120˚ ( ultrawide ) | 1/3.6" mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 12 megapixel| lens aperture2.2 | 23mm ( wide ) | 1/3.6" mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 2227 mah |
|---|---|
| Battery Charge | wired | pd2.0 | 50% in 30 min ( advertised ) | 15w wireless ( magsafe ) | 15w wireless ( qi2 ) - requires ios 17.4 update |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / evdo / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | lightning | USB 2.0 |
| Sensors | face-id | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is apple iphone 12 mini waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 6meterfor 30 min
Does apple iphone 12 mini support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G
What is the battery capacity of apple iphone 12 mini?
2227 mAh
How much does apple iphone 12 mini cost?
~231 EUR
What chipset powers apple iphone 12 mini?
Apple A14 Bionic (5 nm)
How much RAM does apple iphone 12 mini have?
256GB GB



