🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| HDR10
⚡
Chipset
Kirin 820 5G (7nm)
Mali-G57 6
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 April 07
World price
260 GBP
311 EUR
320 EUR
318 EUR
315 EUR
3070 NOK
316 EUR
3300 SEK
320 EUR
320 EUR
310 CHF
311 EUR
312 EUR
318 EUR
310 CHF
11600 UAH
19800 RUB
312 EUR
316 EUR
319 EUR
319 EUR
800 BYN
6100 MDL
320 USD
410 CAD
6500 MXN
1360000 COP
42000 ARS
1240 PEN
95812030800000 VEF
288000 CLP
1670 BRL
49000 JMD
38000 HTG
460 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
74000 PKR
440 SGD
1410 MYR
3500000 UZS
3300 TJS
150000 KZT
2130 CNY
25000 INR
120 BHD
6100 EGP
230 JOD
100 KWD
1150 QAR
1160 AED
1190 SAR
132000 NGN
5300 ZAR
38000 KES
1230000 UGX
640000 CDF
1310000 MGA
136000 AOA
20100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( aluminosilicate glass ) | glass back | aluminum frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | HDR10 |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | aluminosilicate glass |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, green, gradient color, red color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | kirin 820 5g ( 7nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.36 GHz cortex-a76 & 3x2.22 GHz cortex-a76 & 4x1.84 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 6 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 | magic ui 3 | No google play services |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8��m | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 80mm ( telephoto ) | Auto focus | 3x optical zoom -- 8 megapixel| lens aperture2.4 | 17mm ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( de mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 40w | 70% in 30 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is honor 30s waterproof?
No
Does honor 30s support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor 30s?
4000 mAh
How much does honor 30s cost?
~310 EUR
What chipset powers honor 30s?
Kirin 820 5G (7nm)
How much RAM does honor 30s have?
256GB GB



