🖥
Display size
6.75 "
TFT LCD| 90Hz| 450 nits
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5260 mAh
📅
Status
Available. Released 2026 April
World price
200 GBP
242 EUR
244 EUR
244 EUR
245 EUR
2370 NOK
243 EUR
2500 SEK
247 EUR
248 EUR
240 CHF
246 EUR
244 EUR
240 EUR
240 CHF
9000 UAH
15300 RUB
246 EUR
249 EUR
249 EUR
245 EUR
620 BYN
4800 MDL
250 USD
320 CAD
5000 MXN
1060000 COP
33000 ARS
960 PEN
74177056200000 VEF
223000 CLP
1290 BRL
38000 JMD
30000 HTG
360 AUD
390 NZD
320000 KRW
33000 JPY
57000 PKR
340 SGD
1090 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
116000 KZT
1650 CNY
19300 INR
100 BHD
4700 EGP
180 JOD
80 KWD
890 QAR
900 AED
920 SAR
102000 NGN
4100 ZAR
30000 KES
950000 UGX
490000 CDF
1020000 MGA
106000 AOA
15600 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD | 90hz | 450 Luminance units |
|---|---|
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~85.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | aluminosilicate glass |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip54 dust protected and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black color gradations, ocean color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 16 | magicos 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5260 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | 2.0.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is honor 500 smart waterproof?
ip54 dust protected and water resistant water splashes
Does honor 500 smart support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor 500 smart?
5260 mAh
How much does honor 500 smart cost?
~240 EUR
What chipset powers honor 500 smart?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does honor 500 smart have?
256GB GB



