🖥
Display size
6.78 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz| 1200
⚡
Chipset
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
5300 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 December 27
World price
210 GBP
253 EUR
255 EUR
255 EUR
254 EUR
2470 NOK
258 EUR
2600 SEK
255 EUR
250 EUR
250 CHF
254 EUR
257 EUR
258 EUR
250 CHF
9400 UAH
16000 RUB
253 EUR
256 EUR
259 EUR
255 EUR
640 BYN
4900 MDL
260 USD
330 CAD
5300 MXN
1100000 COP
34000 ARS
1000 PEN
77267766800000 VEF
232000 CLP
1350 BRL
39000 JMD
31000 HTG
370 AUD
410 NZD
340000 KRW
35000 JPY
60000 PKR
350 SGD
1140 MYR
2800000 UZS
2600 TJS
121000 KZT
1720 CNY
20100 INR
100 BHD
4900 EGP
180 JOD
80 KWD
930 QAR
940 AED
960 SAR
106000 NGN
4300 ZAR
31000 KES
990000 UGX
510000 CDF
1060000 MGA
110000 AOA
16300 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz | 1200 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 112.6 cm2 ( ~91.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | sunrise color gradations, black color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6450 snapdragon 6 generation 1 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.2 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | magic Operating system 7.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.67" | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( ultrawide ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.5 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 35w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is honor magic6 lite waterproof?
No
Does honor magic6 lite support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor magic6 lite?
5300 mAh
How much does honor magic6 lite cost?
~250 EUR
What chipset powers honor magic6 lite?
Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
How much RAM does honor magic6 lite have?
512GB GB



