🖥
Display size
6.75 "
TFT LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5300 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December
World price
160 GBP
190 EUR
197 EUR
198 EUR
191 EUR
1880 NOK
191 EUR
2000 SEK
195 EUR
199 EUR
190 CHF
197 EUR
198 EUR
197 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
199 EUR
192 EUR
190 EUR
196 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | tft LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.75 inches | 110.0 cm2 ( ~85.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 186 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 15 | magicos 9 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5300 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired | 2.0.5w reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is honor play 60a waterproof?
No
Does honor play 60a support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of honor play 60a?
5300 mAh
How much does honor play 60a cost?
~190 EUR
What chipset powers honor play 60a?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does honor play 60a have?
128GB GB



