🖥
Display size
6.8 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 October 01
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.8 inches | 111.6 cm2 ( ~83.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 215.5 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | green, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 256gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/2.8" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired | qc4 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | sar |
FAQ
Is htc u20 5g waterproof?
No
Does htc u20 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of htc u20 5g?
5000 mAh
How much does htc u20 5g cost?
-
What chipset powers htc u20 5g?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does htc u20 5g have?
256GB GB



