🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 14
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~80.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 207 g |
| SIM card | Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6833 dimensity 700 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel-- 0.3 megapixelmp |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lava blaze 1x waterproof?
No
Does lava blaze 1x support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze 1x?
5000 mAh
How much does lava blaze 1x cost?
-
What chipset powers lava blaze 1x?
Mediatek MT6833 Dimensity 700 (7 nm)
How much RAM does lava blaze 1x have?
128GB GB



