🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 November 09
World price
100 GBP
116 EUR
120 EUR
113 EUR
117 EUR
1090 NOK
114 EUR
1200 SEK
112 EUR
114 EUR
110 CHF
115 EUR
119 EUR
120 EUR
110 CHF
4200 UAH
7100 RUB
120 EUR
114 EUR
113 EUR
115 EUR
290 BYN
2200 MDL
120 USD
150 CAD
2300 MXN
490000 COP
15000 ARS
440 PEN
33997817400000 VEF
102000 CLP
590 BRL
18000 JMD
14000 HTG
170 AUD
180 NZD
150000 KRW
15000 JPY
27000 PKR
160 SGD
500 MYR
1300000 UZS
1200 TJS
54000 KZT
760 CNY
8900 INR
50 BHD
2200 EGP
80 JOD
40 KWD
410 QAR
410 AED
420 SAR
47000 NGN
1900 ZAR
14000 KES
440000 UGX
230000 CDF
470000 MGA
49000 AOA
7200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.56 inches | 103.9 cm2 ( ~83.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 203 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations, black color gradations, lavender color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6020 ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is lava blaze 2 5g waterproof?
No
Does lava blaze 2 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lava blaze 2 5g?
5000 mAh
How much does lava blaze 2 5g cost?
~110 EUR
What chipset powers lava blaze 2 5g?
Mediatek Dimensity 6020 (7 nm)
How much RAM does lava blaze 2 5g have?
128GB GB



