🖥
Display size
6.51 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 January 11
World price
70 GBP
83 EUR
83 EUR
90 EUR
87 EUR
730 NOK
80 EUR
800 SEK
84 EUR
88 EUR
80 CHF
83 EUR
80 EUR
90 EUR
80 CHF
2800 UAH
4800 RUB
83 EUR
89 EUR
89 EUR
84 EUR
190 BYN
1500 MDL
80 USD
100 CAD
1600 MXN
330000 COP
10000 ARS
300 PEN
22871259000000 VEF
69000 CLP
400 BRL
12000 JMD
9000 HTG
110 AUD
120 NZD
100000 KRW
11000 JPY
18000 PKR
110 SGD
340 MYR
900000 UZS
800 TJS
36000 KZT
510 CNY
6000 INR
30 BHD
1500 EGP
60 JOD
30 KWD
280 QAR
280 AED
290 SAR
32000 NGN
1300 ZAR
9000 KES
300000 UGX
160000 CDF
320000 MGA
33000 AOA
4800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.51 inches | 102.3 cm2 ( ~82.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 190 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Operating System | android 10 ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/3.0" | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer |
FAQ
Is lava z2 waterproof?
No
Does lava z2 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava z2?
5000 mAh
How much does lava z2 cost?
~74 EUR
What chipset powers lava z2?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does lava z2 have?
32GB GB



