🖥
Display size
5.45 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6739WW (28 nm)
PowerVR GE8100
📷
Primary camera
8 MP
🔋
Battery
3000 mAh
📅
Status
Available. Released 2018 July
World price
50 GBP
60 EUR
62 EUR
62 EUR
67 EUR
580 NOK
61 EUR
700 SEK
62 EUR
66 EUR
60 CHF
61 EUR
69 EUR
63 EUR
60 CHF
2200 UAH
3700 RUB
60 EUR
66 EUR
61 EUR
62 EUR
150 BYN
1200 MDL
60 USD
80 CAD
1300 MXN
260000 COP
8000 ARS
230 PEN
17926121900000 VEF
54000 CLP
320 BRL
10000 JMD
8000 HTG
90 AUD
100 NZD
80000 KRW
8000 JPY
14000 PKR
90 SGD
270 MYR
700000 UZS
700 TJS
28000 KZT
400 CNY
4700 INR
30 BHD
1200 EGP
50 JOD
20 KWD
220 QAR
220 AED
230 SAR
25000 NGN
1000 ZAR
8000 KES
230000 UGX
120000 CDF
250000 MGA
26000 AOA
3800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 5.45 inches | 76.7 cm2 ( ~74.5% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass ( unspecified version ) |
| Weight in gram | 139 g |
| SIM card | dual SIM ( micro-sim/nano-sim | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gold, black |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6739ww ( 28 nm ) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.5 GHz cortex-a53 |
| GPU | powervr ge8100 |
| Memory v1 | 16gb 1gb RAM |
| Memory v2 | 16gb 2gb RAM |
| Operating System | android 8.0 oreo ( go edition ) - 1 GB RAM model |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | 1/5.0" | 1.12µm | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.4 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 3000 mah |
|---|
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 4.0 | a2dp |
| USB | microusb 2.0 |
| Sensors | accelerometer | proximity |
FAQ
Is lava z61 waterproof?
No
Does lava z61 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lava z61?
3000 mAh
How much does lava z61 cost?
~58 EUR
What chipset powers lava z61?
Mediatek MT6739WW (28 nm)
How much RAM does lava z61 have?
16GB GB



