🖥
Display size
11.0 "
IPS LCD| Dolby Vision| 400 nit
⚡
Chipset
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
7700 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 December 15
World price
420 GBP
506 EUR
509 EUR
507 EUR
509 EUR
4940 NOK
502 EUR
5200 SEK
506 EUR
508 EUR
490 CHF
509 EUR
503 EUR
506 EUR
490 CHF
18700 UAH
31900 RUB
508 EUR
509 EUR
504 EUR
504 EUR
1290 BYN
9800 MDL
510 USD
660 CAD
10500 MXN
2200000 COP
68000 ARS
1990 PEN
1.545355336E+14 VEF
463000 CLP
2690 BRL
78000 JMD
61000 HTG
740 AUD
810 NZD
670000 KRW
69000 JPY
119000 PKR
710 SGD
2270 MYR
5600000 UZS
5200 TJS
241000 KZT
3440 CNY
40200 INR
200 BHD
9700 EGP
360 JOD
160 KWD
1850 QAR
1870 AED
1910 SAR
212000 NGN
8600 ZAR
61000 KES
1970000 UGX
1020000 CDF
2110000 MGA
220000 AOA
32500 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | dolby vision | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 11.0 inches | 344.4 cm2 ( ~81.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 520 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | white color gradations, grey color gradations, modernist teal |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7225 snapdragon 750g 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 570 & 6x1.8 GHz kryo 570 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) | Auto focus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7700 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 20w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 | displayport |
| Sensors | accelerometer | gyroscope | proximity |
FAQ
Is lenovo tab p11 5g waterproof?
No
Does lenovo tab p11 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lenovo tab p11 5g?
7700 mAh
How much does lenovo tab p11 5g cost?
~500 EUR
What chipset powers lenovo tab p11 5g?
Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
How much RAM does lenovo tab p11 5g have?
256GB GB



