🖥
Display size
11.5 "
OLED| HDR10| Dolby Vision| 500
⚡
Chipset
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
Adreno 618
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
8600 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 December 14
World price
400 GBP
472 EUR
478 EUR
475 EUR
470 EUR
4650 NOK
472 EUR
4900 SEK
478 EUR
471 EUR
460 CHF
476 EUR
473 EUR
478 EUR
460 CHF
17600 UAH
30000 RUB
475 EUR
471 EUR
477 EUR
478 EUR
1210 BYN
9300 MDL
480 USD
620 CAD
9800 MXN
2060000 COP
64000 ARS
1870 PEN
1.452634016E+14 VEF
436000 CLP
2530 BRL
73000 JMD
58000 HTG
690 AUD
770 NZD
630000 KRW
64000 JPY
112000 PKR
660 SGD
2130 MYR
5300000 UZS
4900 TJS
227000 KZT
3230 CNY
37800 INR
180 BHD
9200 EGP
340 JOD
150 KWD
1740 QAR
1760 AED
1800 SAR
199000 NGN
8100 ZAR
57000 KES
1860000 UGX
960000 CDF
1980000 MGA
207000 AOA
30500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | aluminum frame | aluminum back |
|---|---|
| Display type | OLED | HDR10 | dolby vision | 500 Luminance units ( typ ) |
| Display size | 11.5 inches | 383.5 cm2 ( ~84.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 485 g |
| SIM card | Nano-SIM - cellular model only |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | grey color gradations, grey color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sdm730 snapdragon 730g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 470 gold & 6x1.8 GHz kryo 470 silver ) |
| GPU | adreno 618 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) | Auto focus -- 5 megapixel| ( ultrawide ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 8600 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 20w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity |
FAQ
Is lenovo tab p11 pro waterproof?
No
Does lenovo tab p11 pro support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of lenovo tab p11 pro?
8600 mAh
How much does lenovo tab p11 pro cost?
~470 EUR
What chipset powers lenovo tab p11 pro?
Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm)
How much RAM does lenovo tab p11 pro have?
128GB GB



