🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
Adreno 620
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2020 August 26
World price
310 GBP
360 EUR
362 EUR
363 EUR
362 EUR
3560 NOK
360 EUR
3800 SEK
362 EUR
367 EUR
360 CHF
366 EUR
363 EUR
369 EUR
360 CHF
13500 UAH
23000 RUB
369 EUR
363 EUR
364 EUR
369 EUR
930 BYN
7100 MDL
370 USD
470 CAD
7500 MXN
1580000 COP
49000 ARS
1440 PEN
1.112655842E+14 VEF
334000 CLP
1940 BRL
56000 JMD
44000 HTG
530 AUD
590 NZD
480000 KRW
49000 JPY
86000 PKR
510 SGD
1630 MYR
4100000 UZS
3800 TJS
174000 KZT
2480 CNY
29000 INR
140 BHD
7000 EGP
260 JOD
120 KWD
1340 QAR
1350 AED
1380 SAR
153000 NGN
6200 ZAR
44000 KES
1420000 UGX
740000 CDF
1520000 MGA
158000 AOA
23400 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~83.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 193 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | Yes |
| Colors | white, blue color gradations, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7250 snapdragon 765g 5g ( 7 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x2.4 GHz kryo 475 prime & 1x2.2 GHz kryo 475 gold & 6x1.8 GHz kryo 475 silver ) |
| GPU | adreno 620 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Operating System | android 10 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.8 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8��m | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 120�� | 15mm ( ultrawide" | 1.12��m -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( de mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | 1/2.8" | 0.8� mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is lg q92 5g waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does lg q92 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of lg q92 5g?
4000 mAh
How much does lg q92 5g cost?
~360 EUR
What chipset powers lg q92 5g?
Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm)
How much RAM does lg q92 5g have?
128GB GB



