🖥
Display size
6.2 "
Super AMOLED| 120Hz| HDR10+| 4
⚡
Chipset
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
Adreno 660
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 September 23
World price
410 GBP
491 EUR
493 EUR
499 EUR
493 EUR
4840 NOK
498 EUR
5100 SEK
498 EUR
491 EUR
480 CHF
499 EUR
500 EUR
498 EUR
480 CHF
18300 UAH
31300 RUB
491 EUR
492 EUR
495 EUR
499 EUR
1260 BYN
9600 MDL
500 USD
640 CAD
10300 MXN
2150000 COP
66000 ARS
1950 PEN
1.514448229E+14 VEF
454000 CLP
2630 BRL
77000 JMD
60000 HTG
720 AUD
800 NZD
660000 KRW
67000 JPY
117000 PKR
690 SGD
2220 MYR
5500000 UZS
5100 TJS
237000 KZT
3370 CNY
39400 INR
190 BHD
9500 EGP
360 JOD
160 KWD
1820 QAR
1830 AED
1880 SAR
208000 NGN
8400 ZAR
60000 KES
1940000 UGX
1000000 CDF
2070000 MGA
215000 AOA
31800 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | Super AMOLED | 120hz | hdr10+ | 420 Luminance units ( typ ) | 1300 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.2 inches | 93.8 cm2 ( ~88.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 162 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, white, aurora color, pink color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm8350 snapdragon 888+ 5g ( 5 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 1x3.0 GHz cortex-x1 & 3x2.42 GHz cortex-a78 & 4x1.80 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 660 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 11 | flyme 9.2 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| lens aperture1.6 | 26mm ( wide ) | 1/1.73" | 0.8µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixellens aperture2.4 | 79mm ( telephoto ) | 1/4.4" | 1.0µm | phase detection autofocus | 3x optical zoom -- 16 megapixel| lens aperture2.2 | 15mm | 122˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.0µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 20 megapixel| lens aperture2.2 | 26mm ( wide ) | 1/3.4" | 0.8µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 36w wired | pd3.0 | qc3 | 80% in 33 min | 100% in 55 min |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.2 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | ultrasonic ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu 18s waterproof?
No
Does meizu 18s support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu 18s?
4000 mAh
How much does meizu 18s cost?
~490 EUR
What chipset powers meizu 18s?
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
How much RAM does meizu 18s have?
256GB GB



