🖥
Display size
6.78 "
LTPO AMOLED| 1B colors| 144Hz|
⚡
Chipset
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
Adreno 710
📷
Primary camera
108 MP
🔋
Battery
6000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 20
World price
180 GBP
217 EUR
211 EUR
212 EUR
219 EUR
2080 NOK
219 EUR
2200 SEK
220 EUR
220 EUR
210 CHF
215 EUR
217 EUR
216 EUR
210 CHF
7900 UAH
13400 RUB
211 EUR
215 EUR
215 EUR
210 EUR
540 BYN
4200 MDL
220 USD
280 CAD
4400 MXN
920000 COP
29000 ARS
840 PEN
64904924100000 VEF
195000 CLP
1130 BRL
33000 JMD
26000 HTG
310 AUD
340 NZD
280000 KRW
29000 JPY
50000 PKR
300 SGD
950 MYR
2400000 UZS
2200 TJS
102000 KZT
1450 CNY
16900 INR
80 BHD
4100 EGP
160 JOD
70 KWD
780 QAR
790 AED
810 SAR
89000 NGN
3600 ZAR
26000 KES
830000 UGX
430000 CDF
890000 MGA
93000 AOA
13700 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | LTPO AMOLED | 1b colors | 144hz | hdr | 800 Luminance units ( typ ) | 5000 Luminance units ( the peak ) |
|---|---|
| Display size | 6.78 inches | 111.7 cm2 ( ~88.5% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | No |
| Colors | black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm7435-ab snapdragon 7s generation 2 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.40 GHz cortex-a78 & 4x1.95 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 710 |
| Memory v1 | 256gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 12gb RAM | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | flyme aios |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 108 megapixel| lens aperture1.7 | 24mm ( wide ) | 1/1.67" | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 6000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 45w wired | qc4+ | pd3.0 | pps |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | unspecified |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le | aptx hd | aptx adaptive | lhdc |
| USB | USB Type-C |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is meizu lucky 08 waterproof?
No
Does meizu lucky 08 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of meizu lucky 08?
6000 mAh
How much does meizu lucky 08 cost?
~210 EUR
What chipset powers meizu lucky 08?
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
How much RAM does meizu lucky 08 have?
512GB GB



