🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD| 400 nits (typ)
⚡
Chipset
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
discontinued
World price
70 GBP
84 EUR
81 EUR
88 EUR
80 EUR
790 NOK
82 EUR
900 SEK
87 EUR
85 EUR
80 CHF
85 EUR
89 EUR
90 EUR
80 CHF
3000 UAH
5100 RUB
84 EUR
90 EUR
87 EUR
86 EUR
210 BYN
1600 MDL
90 USD
110 CAD
1700 MXN
360000 COP
11000 ARS
320 PEN
24725685400000 VEF
75000 CLP
430 BRL
13000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
120 SGD
370 MYR
900000 UZS
900 TJS
39000 KZT
550 CNY
6500 INR
30 BHD
1600 EGP
60 JOD
30 KWD
300 QAR
300 AED
310 SAR
34000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
320000 UGX
170000 CDF
340000 MGA
36000 AOA
5200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 400 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~82.3% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue, purple, green |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6765g helio g35 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.3 GHz cortex-a53 & 4x1.8 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 2gb RAM |
| Memory v2 | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 10 ( go edition ) |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture1.9 | 26mm ( wide ) | phase detection autofocus -- auxiliary lens mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired | reverse wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity |
FAQ
Is micromax in 1b waterproof?
No
Does micromax in 1b support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of micromax in 1b?
5000 mAh
How much does micromax in 1b cost?
~80 EUR
What chipset powers micromax in 1b?
Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm)
How much RAM does micromax in 1b have?
64GB GB



