🖥
Display size
6.55 "
P-OLED| 1B colors| 144Hz| HDR1
⚡
Chipset
MediaTek Dimensity 7030 (6 nm)
Mali-G610 MC3
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 September 14
World price
270 GBP
329 EUR
330 EUR
322 EUR
326 EUR
3110 NOK
325 EUR
3300 SEK
323 EUR
328 EUR
310 CHF
324 EUR
327 EUR
330 EUR
310 CHF
11800 UAH
20100 RUB
322 EUR
326 EUR
321 EUR
327 EUR
810 BYN
6200 MDL
320 USD
420 CAD
6600 MXN
1380000 COP
43000 ARS
1260 PEN
97357386200000 VEF
292000 CLP
1690 BRL
49000 JMD
39000 HTG
470 AUD
510 NZD
420000 KRW
43000 JPY
75000 PKR
450 SGD
1430 MYR
3600000 UZS
3300 TJS
152000 KZT
2170 CNY
25400 INR
120 BHD
6200 EGP
230 JOD
100 KWD
1170 QAR
1180 AED
1210 SAR
134000 NGN
5400 ZAR
39000 KES
1250000 UGX
650000 CDF
1330000 MGA
139000 AOA
20500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | P-OLED | 1b colors | 144hz | hdr10+ | 1300 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.55 inches | 103.6 cm2 ( ~90.1% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 170 g |
| SIM card | Nano-SIM | eSIM or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | black, soothing sea, caneel bay, peach color color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7030 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.5 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g610 mc3 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM | 256gb 12gb RAM |
| Operating System | android 13 | up to 2 major android upgrades |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 1/1.55" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 120˚ ( ultrawide ) | 1/3.0" | 1.12µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1/3.0" | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 68w wired | 50% in 15 min ( advertised ) |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.4 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola edge 40 neo waterproof?
ip68 dust/water resistant up to 1.5meterfor 30 min
Does motorola edge 40 neo support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola edge 40 neo?
5000 mAh
How much does motorola edge 40 neo cost?
~315 EUR
What chipset powers motorola edge 40 neo?
MediaTek Dimensity 7030 (6 nm)
How much RAM does motorola edge 40 neo have?
256GB GB



