🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
4000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 October 14
World price
50 GBP
62 EUR
62 EUR
60 EUR
65 EUR
550 NOK
68 EUR
600 SEK
65 EUR
68 EUR
60 CHF
69 EUR
70 EUR
64 EUR
60 CHF
2100 UAH
3600 RUB
69 EUR
63 EUR
62 EUR
63 EUR
140 BYN
1100 MDL
60 USD
80 CAD
1200 MXN
250000 COP
8000 ARS
220 PEN
16998908700000 VEF
51000 CLP
300 BRL
9000 JMD
7000 HTG
80 AUD
90 NZD
80000 KRW
8000 JPY
14000 PKR
80 SGD
250 MYR
700000 UZS
600 TJS
27000 KZT
380 CNY
4500 INR
30 BHD
1100 EGP
40 JOD
20 KWD
210 QAR
210 AED
210 SAR
24000 NGN
1000 ZAR
7000 KES
220000 UGX
120000 CDF
240000 MGA
25000 AOA
3600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~80.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 188 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | deep indigo |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 3gb RAM |
| Operating System | android 11 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1.12µm | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 5 megapixel| lens aperture2.4 | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) |
FAQ
Is motorola g pure waterproof?
water repellent design
Does motorola g pure support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of motorola g pure?
4000 mAh
How much does motorola g pure cost?
~55 EUR
What chipset powers motorola g pure?
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does motorola g pure have?
32GB GB



