🖥
Display size
6.6 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 March 21
World price
90 GBP
114 EUR
120 EUR
110 EUR
118 EUR
1020 NOK
111 EUR
1100 SEK
112 EUR
116 EUR
100 CHF
118 EUR
116 EUR
119 EUR
100 CHF
3900 UAH
6600 RUB
120 EUR
116 EUR
110 EUR
111 EUR
270 BYN
2100 MDL
110 USD
140 CAD
2200 MXN
460000 COP
14000 ARS
410 PEN
31834320000000 VEF
96000 CLP
560 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
170 NZD
140000 KRW
15000 JPY
25000 PKR
150 SGD
470 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
50000 KZT
710 CNY
8300 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
40 KWD
380 QAR
390 AED
400 SAR
44000 NGN
1800 ZAR
13000 KES
410000 UGX
210000 CDF
440000 MGA
46000 AOA
6700 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | silicone polymer back ( eco leather ) | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.6 cm2 ( ~84.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | green color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4375 snapdragon 4 generation 1 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz cortex-a78 & 6x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.0 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is motorola moto g (2024) waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g (2024) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g (2024)?
5000 mAh
How much does motorola moto g (2024) cost?
~103 EUR
What chipset powers motorola moto g (2024)?
Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 (6 nm)
How much RAM does motorola moto g (2024) have?
128GB GB



