🖥
Display size
6.7 "
IPS LCD| 120Hz| 1000 nits (pea
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
Mali-G57 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5200 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 December 11
World price
150 GBP
170 EUR
171 EUR
173 EUR
178 EUR
1680 NOK
176 EUR
1800 SEK
172 EUR
173 EUR
170 CHF
180 EUR
177 EUR
180 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
170 EUR
176 EUR
172 EUR
174 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | silicone polymer ( eco leather ) back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.7 inches | 108.2 cm2 ( ~84.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 202 g |
| SIM card | Nano-SIM + |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | pantone : slipstream, cattleya orchid |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 6300 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.4 GHz cortex-a76 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g57 mc2 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 16 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.61µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 0.64µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5200 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass | barometer |
FAQ
Is motorola moto g (2026) waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g (2026) support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g (2026)?
5200 mAh
How much does motorola moto g (2026) cost?
~170 EUR
What chipset powers motorola moto g (2026)?
Mediatek Dimensity 6300 (6 nm)
How much RAM does motorola moto g (2026) have?
128GB GB



