🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 120Hz
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
IMG BXM-8-256
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 April 13
World price
90 GBP
102 EUR
110 EUR
106 EUR
103 EUR
980 NOK
110 EUR
1100 SEK
102 EUR
105 EUR
100 CHF
108 EUR
107 EUR
109 EUR
100 CHF
3700 UAH
6400 RUB
102 EUR
106 EUR
109 EUR
102 EUR
260 BYN
2000 MDL
100 USD
130 CAD
2100 MXN
440000 COP
14000 ARS
400 PEN
30598035700000 VEF
92000 CLP
540 BRL
16000 JMD
13000 HTG
150 AUD
160 NZD
140000 KRW
14000 JPY
24000 PKR
140 SGD
450 MYR
1200000 UZS
1100 TJS
48000 KZT
680 CNY
8000 INR
40 BHD
2000 EGP
80 JOD
30 KWD
370 QAR
370 AED
380 SAR
42000 NGN
1700 ZAR
12000 KES
390000 UGX
210000 CDF
420000 MGA
44000 AOA
6500 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz |
| Display size | 6.5 inches | 102.0 cm2 ( ~83.6% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 185 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 930 ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz cortex-a78 & 6x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | img bxm-8-256 |
| Memory v1 | 256gb 6gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | 0.64µm | phase detection autofocus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 15w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g power 5g waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g power 5g support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g power 5g?
5000 mAh
How much does motorola moto g power 5g cost?
~99 EUR
What chipset powers motorola moto g power 5g?
Mediatek Dimensity 930 (6 nm)
How much RAM does motorola moto g power 5g have?
256GB GB



