🖥
Display size
6.72 "
IPS LCD| 120Hz| 1050 nits (pea
⚡
Chipset
Qualcomm SM6435-AA Snapdragon 6s Gen 4 (4 nm)
Adreno
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
7000 mAh
📅
Status
Available. Released 2025 November 03
World price
100 GBP
130 EUR
123 EUR
122 EUR
121 EUR
1190 NOK
124 EUR
1300 SEK
129 EUR
123 EUR
120 CHF
126 EUR
127 EUR
123 EUR
120 CHF
4500 UAH
7700 RUB
122 EUR
120 EUR
123 EUR
123 EUR
310 BYN
2400 MDL
130 USD
160 CAD
2500 MXN
530000 COP
17000 ARS
480 PEN
37088528100000 VEF
112000 CLP
650 BRL
19000 JMD
15000 HTG
180 AUD
200 NZD
160000 KRW
17000 JPY
29000 PKR
170 SGD
550 MYR
1400000 UZS
1300 TJS
58000 KZT
830 CNY
9700 INR
50 BHD
2400 EGP
90 JOD
40 KWD
450 QAR
450 AED
460 SAR
51000 NGN
2100 ZAR
15000 KES
480000 UGX
250000 CDF
510000 MGA
53000 AOA
7800 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 120hz | 1050 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.72 inches | 109.0 cm2 ( ~85.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 210 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip64 dust tight and water resistant water splashes |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6435-aa snapdragon 6s generation 4 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.4 GHz cortex-a78 & 4x1.8 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | adreno |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Memory v2 | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 15 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 ( wide ) | 1/1.95" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 118˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/4.0" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 7000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 30w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g100s waterproof?
ip64 dust tight and water resistant water splashes
Does motorola moto g100s support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g100s?
7000 mAh
How much does motorola moto g100s cost?
~120 EUR
What chipset powers motorola moto g100s?
Qualcomm SM6435-AA Snapdragon 6s Gen 4 (4 nm)
How much RAM does motorola moto g100s have?
256GB GB



