🖥
Display size
6.5 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
48 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 26
World price
160 GBP
195 EUR
200 EUR
195 EUR
198 EUR
1880 NOK
196 EUR
2000 SEK
197 EUR
200 EUR
190 CHF
200 EUR
190 EUR
200 EUR
190 CHF
7100 UAH
12200 RUB
191 EUR
198 EUR
192 EUR
197 EUR
490 BYN
3800 MDL
200 USD
250 CAD
4000 MXN
840000 COP
26000 ARS
760 PEN
58723502800000 VEF
176000 CLP
1020 BRL
30000 JMD
24000 HTG
280 AUD
310 NZD
260000 KRW
26000 JPY
46000 PKR
270 SGD
860 MYR
2200000 UZS
2000 TJS
92000 KZT
1310 CNY
15300 INR
80 BHD
3700 EGP
140 JOD
60 KWD
710 QAR
710 AED
730 SAR
81000 NGN
3300 ZAR
23000 KES
750000 UGX
390000 CDF
800000 MGA
84000 AOA
12400 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz |
| Display size | 6.5 inches | 102.8 cm2 ( ~83.2% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 192 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray color gradations, cyan color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 64gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 48 megapixel| lens aperture1.7 | 26mm ( wide ) | 1/2.0" | 0.8µm | phase detection autofocus -- 5 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) | 1/5.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 13 megapixel| lens aperture2.2 | ( wide ) | 1/3.1" | 1.12µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | Fast charging 15w |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB on-the-go |
| Sensors | fingerprint ( rear-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | barometer ( market dependant ) |
FAQ
Is motorola moto g50 waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g50 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g50?
5000 mAh
How much does motorola moto g50 cost?
~190 EUR
What chipset powers motorola moto g50?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does motorola moto g50 have?
128GB GB



