🖥
Display size
6.6 "
AMOLED| 1B colors| 120Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2022 June 20
World price
200 GBP
248 EUR
242 EUR
243 EUR
246 EUR
2370 NOK
249 EUR
2500 SEK
242 EUR
245 EUR
240 CHF
247 EUR
243 EUR
246 EUR
240 CHF
9000 UAH
15300 RUB
244 EUR
245 EUR
250 EUR
248 EUR
620 BYN
4800 MDL
250 USD
320 CAD
5000 MXN
1060000 COP
33000 ARS
960 PEN
74177056200000 VEF
223000 CLP
1290 BRL
38000 JMD
30000 HTG
360 AUD
390 NZD
320000 KRW
33000 JPY
57000 PKR
340 SGD
1090 MYR
2700000 UZS
2500 TJS
116000 KZT
1650 CNY
19300 INR
100 BHD
4700 EGP
180 JOD
80 KWD
890 QAR
900 AED
920 SAR
102000 NGN
4100 ZAR
30000 KES
950000 UGX
490000 CDF
1020000 MGA
106000 AOA
15600 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic frame | plastic back |
|---|---|
| Display type | AMOLED | 1b colors | 120hz |
| Display size | 6.6 inches | 104.0 cm2 ( ~86.8% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 173 g |
| SIM card | dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | water repellent design |
| Audio jack | Yes |
| Colors | black, white |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm6375 snapdragon 695 5g ( 6 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 660 gold & 6x1.7 GHz kryo 660 silver ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 12 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 ( wide ) | 1/2.76" | 0.64µm | phase detection autofocus | OIS -- 8 megapixel| lens aperture2.2 | 121˚ ( ultrawide ) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 16 megapixel| lens aperture2.2 | 17mm ( ultrawide ) | 1.0µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 33w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto g71s waterproof?
water repellent design
Does motorola moto g71s support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto g71s?
5000 mAh
How much does motorola moto g71s cost?
~240 EUR
What chipset powers motorola moto g71s?
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
How much RAM does motorola moto g71s have?
128GB GB



