🖥
Display size
6.36 "
LTPO P-OLED| 1B colors| 120Hz|
⚡
Chipset
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
Mali-G615 MC2
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
4310 mAh
📅
Status
Available. Released 2024 September 05
World price
240 GBP
281 EUR
290 EUR
290 EUR
289 EUR
2770 NOK
281 EUR
3000 SEK
282 EUR
283 EUR
280 CHF
284 EUR
283 EUR
282 EUR
280 CHF
10500 UAH
17900 RUB
288 EUR
290 EUR
284 EUR
286 EUR
720 BYN
5500 MDL
290 USD
370 CAD
5900 MXN
1230000 COP
38000 ARS
1120 PEN
86539898800000 VEF
260000 CLP
1510 BRL
44000 JMD
34000 HTG
410 AUD
460 NZD
380000 KRW
39000 JPY
67000 PKR
400 SGD
1270 MYR
3200000 UZS
3000 TJS
135000 KZT
1930 CNY
22600 INR
110 BHD
5500 EGP
210 JOD
90 KWD
1040 QAR
1050 AED
1070 SAR
119000 NGN
4800 ZAR
34000 KES
1110000 UGX
570000 CDF
1180000 MGA
123000 AOA
18200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front ( gorilla glass 3 ) | plastic frame | plastic back or silicone polymer ( eco leather ) back |
|---|---|
| Display type | LTPO P-OLED | 1b colors | 120hz | hdr10+ | 3000 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.36 inches | 103.5 cm2 ( ~94.4% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 170 g |
| SIM card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistance | ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min |
| Audio jack | No |
| Colors | blue color gradations, latte, poinciana |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek dimensity 7300 ( 4 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.5 GHz cortex-a78 & 4x2.0 GHz cortex-a55 ) |
| GPU | mali-g615 mc2 |
| Memory v1 | 256gb 12gb RAM |
| Memory v2 | 512gb 12gb RAM |
| Operating System | android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.9 | ( wide ) | 1/1.5" | 1.0µm | multi-directional phase detection autofocus | OIS -- 10 megapixel| lens aperture2.0 | 73mm ( telephoto ) | 1.0µm | phase detection autofocus | OIS | 3x optical zoom -- 13 megapixel| lens aperture2.2 | 13mm | 123˚ ( ultrawide ) | 1.12µm | phase detection autofocus mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| lens aperture2.4 | ( wide ) | 0.7µm mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4310 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 68w wired | 50% in 13 min | 15w wireless |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / cdma / hspa / cdma2000 / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.3 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Sensors | fingerprint ( under display | optical ) | accelerometer | gyroscope | proximity | compass |
FAQ
Is motorola moto s50 waterproof?
ip68 dust tight and water resistant immersible up to 1.5meterfor 30 min
Does motorola moto s50 support 5G?
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
What is the battery capacity of motorola moto s50?
4310 mAh
How much does motorola moto s50 cost?
~280 EUR
What chipset powers motorola moto s50?
Mediatek Dimensity 7300 (4 nm)
How much RAM does motorola moto s50 have?
512GB GB



