🖥
Display size
6.52 "
IPS LCD
⚡
Chipset
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
PowerVR GE8320
📷
Primary camera
13 MP
🔋
Battery
5050 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 April 26
World price
70 GBP
80 EUR
85 EUR
81 EUR
89 EUR
790 NOK
88 EUR
900 SEK
80 EUR
86 EUR
80 CHF
80 EUR
88 EUR
86 EUR
80 CHF
3000 UAH
5100 RUB
83 EUR
87 EUR
80 EUR
81 EUR
210 BYN
1600 MDL
90 USD
110 CAD
1700 MXN
360000 COP
11000 ARS
320 PEN
24725685400000 VEF
75000 CLP
430 BRL
13000 JMD
10000 HTG
120 AUD
130 NZD
110000 KRW
11000 JPY
19000 PKR
120 SGD
370 MYR
900000 UZS
900 TJS
39000 KZT
550 CNY
6500 INR
30 BHD
1600 EGP
60 JOD
30 KWD
300 QAR
300 AED
310 SAR
34000 NGN
1400 ZAR
10000 KES
320000 UGX
170000 CDF
340000 MGA
36000 AOA
5200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD |
|---|---|
| Display size | 6.52 inches | 102.6 cm2 ( ~81.9% screen to body ratio ) |
| Weight in gram | 194 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | dusk color, night |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | mediatek mt6762g helio g25 ( 12 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 4x2.0 GHz cortex-a53 & 4x1.5 GHz cortex-a53 ) |
| GPU | powervr ge8320 |
| Memory v1 | 32gb 3gb RAM |
| Memory v2 | 32gb 4gb RAM | 64gb 4gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 13 megapixel| ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5050 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 10w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is nokia g10 waterproof?
No
Does nokia g10 support 5G?
GSM / HSPA / LTE
What is the battery capacity of nokia g10?
5050 mAh
How much does nokia g10 cost?
~80 EUR
What chipset powers nokia g10?
Mediatek MT6762G Helio G25 (12 nm)
How much RAM does nokia g10 have?
64GB GB



