🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 August 24
World price
150 GBP
180 EUR
179 EUR
173 EUR
173 EUR
1680 NOK
175 EUR
1800 SEK
176 EUR
174 EUR
170 CHF
170 EUR
177 EUR
171 EUR
170 CHF
6400 UAH
10900 RUB
180 EUR
173 EUR
177 EUR
170 EUR
440 BYN
3400 MDL
180 USD
230 CAD
3600 MXN
750000 COP
23000 ARS
680 PEN
52542081500000 VEF
158000 CLP
920 BRL
27000 JMD
21000 HTG
250 AUD
280 NZD
230000 KRW
24000 JPY
41000 PKR
240 SGD
770 MYR
1900000 UZS
1800 TJS
82000 KZT
1170 CNY
13700 INR
70 BHD
3300 EGP
130 JOD
60 KWD
630 QAR
640 AED
650 SAR
72000 NGN
2900 ZAR
21000 KES
670000 UGX
350000 CDF
720000 MGA
75000 AOA
11100 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 90hz |
|---|---|
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~82.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 195.1 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | blue |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350-ac snapdragon 480+ 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Operating System | android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( macro ) -- 2 megapixel| lens aperture2.4 | ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 20w wired | pd | qc |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | No |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity |
FAQ
Is nokia g310 waterproof?
No
Does nokia g310 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia g310?
5000 mAh
How much does nokia g310 cost?
~170 EUR
What chipset powers nokia g310?
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
How much RAM does nokia g310 have?
128GB GB



