🖥
Display size
6.56 "
IPS LCD| 90Hz| 450 nits (typ)|
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
50 MP
🔋
Battery
5000 mAh
📅
Status
Available. Released 2023 June 28
World price
280 GBP
338 EUR
332 EUR
338 EUR
336 EUR
3220 NOK
340 EUR
3400 SEK
330 EUR
331 EUR
320 CHF
331 EUR
335 EUR
334 EUR
320 CHF
12200 UAH
20800 RUB
338 EUR
334 EUR
330 EUR
340 EUR
840 BYN
6400 MDL
340 USD
430 CAD
6800 MXN
1430000 COP
44000 ARS
1300 PEN
1.007571679E+14 VEF
302000 CLP
1750 BRL
51000 JMD
40000 HTG
480 AUD
530 NZD
440000 KRW
45000 JPY
78000 PKR
460 SGD
1480 MYR
3700000 UZS
3400 TJS
158000 KZT
2240 CNY
26200 INR
130 BHD
6400 EGP
240 JOD
110 KWD
1210 QAR
1220 AED
1250 SAR
138000 NGN
5600 ZAR
40000 KES
1290000 UGX
670000 CDF
1380000 MGA
143000 AOA
21200 MZN
specification
📱 Device Body
| Device Body | glass front | plastic back | plastic frame |
|---|---|
| Display type | IPS LCD | 90hz | 450 Luminance units ( typ ) | 560 Luminance units ( the peak ) |
| Display size | 6.56 inches | 103.4 cm2 ( ~82.7% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 3 |
| Weight in gram | 193.8 g |
| SIM card | Nano-SIM |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | gray, purple, red |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350-ac snapdragon 480+ 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.2 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 4gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 6gb RAM | 256gb 8gb RAM |
| Operating System | android 13 | upgradable to android 14 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 50 megapixel| lens aperture1.8 | ( wide ) | Auto focus -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 8 megapixelmp |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 5000 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 20w wired | pd3.0 | qc3 |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes ( market/region dependent ) |
| Bluetooth | 5.1.0 | a2dp | le |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | proximity | compass |
FAQ
Is nokia g42 waterproof?
No
Does nokia g42 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia g42?
5000 mAh
How much does nokia g42 cost?
~326 EUR
What chipset powers nokia g42?
Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm)
How much RAM does nokia g42 have?
256GB GB



