🖥
Display size
6.67 "
IPS LCD| 450 nits (typ)
⚡
Chipset
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
Adreno 619
📷
Primary camera
64 MP
🔋
Battery
4470 mAh
📅
Status
Available. Released 2021 May 12
World price
320 GBP
388 EUR
382 EUR
387 EUR
383 EUR
3680 NOK
381 EUR
3900 SEK
383 EUR
381 EUR
370 CHF
385 EUR
383 EUR
385 EUR
370 CHF
13900 UAH
23700 RUB
389 EUR
383 EUR
390 EUR
389 EUR
960 BYN
7300 MDL
380 USD
490 CAD
7800 MXN
1630000 COP
51000 ARS
1480 PEN
1.14974437E+14 VEF
345000 CLP
2000 BRL
58000 JMD
46000 HTG
550 AUD
610 NZD
500000 KRW
51000 JPY
89000 PKR
530 SGD
1690 MYR
4200000 UZS
3900 TJS
180000 KZT
2560 CNY
29900 INR
150 BHD
7300 EGP
270 JOD
120 KWD
1380 QAR
1390 AED
1420 SAR
158000 NGN
6400 ZAR
46000 KES
1470000 UGX
760000 CDF
1570000 MGA
164000 AOA
24200 MZN
specification
📱 Device Body
| Display type | IPS LCD | 450 Luminance units ( typ ) |
|---|---|
| Display size | 6.67 inches | 107.4 cm2 ( ~79.8% screen to body ratio ) |
| Display Protection | corning gorilla glass 5 |
| Weight in gram | 220 g |
| SIM card | single SIM ( Nano-SIM ) or Hybrid dual SIM ( Nano-SIM | dual stand-by ) |
| Water Resistance | No |
| Audio jack | Yes |
| Colors | midnight sun, blue color gradations |
⚡ Operating System / CPU
| Chipset | Qualcomm sm4350 snapdragon 480 5g ( 8 nm ) |
|---|---|
| CPU | Octa-core ( 2x2.0 GHz kryo 460 & 6x1.8 GHz kryo 460 ) |
| GPU | adreno 619 |
| Memory v1 | 128gb 6gb RAM |
| Memory v2 | 128gb 8gb RAM |
| Operating System | android 11 | upgradable to android 13 |
📷 Primary camera & Secondary camera
| Primary camera | 64 megapixel| ( wide ) | phase detection autofocus -- 5 megapixel| ( ultrawide ) -- 2 megapixel| ( macro ) -- 2 megapixel| ( depth ) mega pixel |
|---|---|
| Secondary camera | 32 megapixel| ( wide ) mega pixel |
🔋 Battery & Battery Charge
| Battery | 4470 mah |
|---|---|
| Battery Charge | 18w wired |
📡 Network technology & NFC
| Network technology | gsm / hspa / lte / 5g |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Bluetooth | 5.0 | a2dp | le | aptx hd |
| USB | USB Type-C 2.0 | otg |
| Sensors | fingerprint ( side-mounted ) | accelerometer | gyroscope | proximity |
FAQ
Is nokia x20 waterproof?
No
Does nokia x20 support 5G?
GSM / HSPA / LTE / 5G
What is the battery capacity of nokia x20?
4470 mAh
How much does nokia x20 cost?
~372 EUR
What chipset powers nokia x20?
Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm)
How much RAM does nokia x20 have?
128GB GB



